ABD’nin Özel Din Görevlisi

Cemaatin yapılanmasını ele alan “ABD’nin Özel Din Görevlisi” isimli kitap gündeme bomba gibi düştü. Çok satanlar listesinden düşmeyen eser okurları tarafından oldukça rağbet görüyor. Gündemin can alıcı konusunu ele alan yazar kitabında sadece cemaat tartışmasını ele almıyor aynı zamanda paralel devlet kavramı üzerinde de açıklayıcı bilgiler vererek tartışma havası yaratıyor.

ABD’deki Türk gazetecilerin en gözde ismi olan Yılmaz Polat kitabında paralel devlet kavramının ilk kez Amerikalı tarihçi Robert Paxon tarafından kullanıldığını ve kullanılma amacının ise totaliter rejimleri tarif etmek olduğunu söyleyerek kendince açıklayıcı bilgiler veriyor. Yazar Tayyip Erdoğan’ın aylardır bu kelimeyi yakındığını ama köken olarak da bu kelimenin ne demek olduğunu bilmediğini söylüyor. Amerikalı tarihçinin tanımıyla Tayyip Erdoğan’ın tanımı arasında benzerlik kurulmadığını da aktararak Onun gözündeki paralel devletin cemaat+AKP’den oluştuğunu da yazıyor.

ABD'nin Özel  Din Görevlisi

ABD’nin Özel Din Görevlisi

Tayyip Erdoğan’ın ABD Serüveni… “ABD’nin Özel Din Görevlisi”

ABD’nin Özel Din Görevlisi” adlı kitap 2 bölümden oluşuyor. Uzun zamandır Cemaatin ABD’deki yapılanması üzerine araştırma yapan yazar sonunda bu araştırmalarını bir araya getirerek kitabını oluşturuyor. Paralel yapının oluşmasının ardındaki desteği de Dış ülkelere bağlayarak yapının; ABD’de yer alan müteahhit, mühendislik, inşaat malzemesi şirketlerinde de aynı ismi taşıdığını söyleyerek bu açıklamasını doğruluyor.

Yılmaz Polat kitabının birinci bölümünde Gülen Cemaatinin ABD’deki örgütlenmesini, ikinci bölümde ise Tayyip Erdoğan’ın 2008’den bu yana ABD’de geçen serüvenlerini anlatıyor. Fethullah Gülen’in ABD’deki hızla büyüyen ayrıntılı örgütlenmesi bir kez de yazarın  kendi düşünceleri ile ele alınıyor.

ISBN: 9789758773657

Yazar: Yılmaz Polat

Kitap: ABD’nin Özel Din Görevlisi

Sayfa Sayısı: 204

Yayın Yılı: 2014

 

2 Yorum

  1. cevat ahet diyor:

    Günümüzde yaşanan siyaset olayındaki paralel devleti anlatıyor. Baya bir bilgi edindim. En azından daha detaylı bir şekilde biliyorum olayları. Sizlere de tavsiye ediyorum.

  2. elina miras diyor:

    Siyaset yapmakla olmuyor okumak gerekiyor bilgilenmek araştırmak gerekiyor sağcıyım solcuyum demek hiç bir şeye yaramaz. Cahil zihniyetin ortaya çıkardığı bu yaklaşımlar . Artık maymunun gözünü açması gerekiyor .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*