Prens

Siyasi türde yazılmış bir kitap olan prens yayınlandığı tarihten bu yana sürekli olarak ses getirmeyi başarmış bir kitaptır. Aslında yayınlanması bile ayrı tartışma konusudur kitabın. Neden mi? Çünkü yazarı Niccola Machiavelli olan kitap aslında 1513 yılında yazılmış olup yayınlanması ise 1532 yılını bulmuştur. Yani yazarın ölümünden sonra yayınlanabilen bu eser o dönemden günümüze kadar ülkeyi yöneten siyasetçileri daha doğrusu siyasetin kendisini eleştiriyor. Yani yapılan gerçek ve şeffaf bir siyaset anlayışı mı? Yoksa siyaset kılıfı altında her türlü tartışmaya açık olaya imza atmak serbest mi?

Prens

Prens

Birçok insan tarafından okunan ve eleştirilen prens herkesin siyasete farklı bir pencereden bakmasını sağlamıştır hatta zaten öyle olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bazı çevreler Niccolo Machiavelli tarafından kaleme alınan bu kitabın siyasetten ve bilimden uzak tamamen şeytani duygularla yazıldığını düşünürken bazıları ise siyasette yol gösterici özelliğe sahip olduğu kanısındadır. Öyle ki, siyaset yapmak adına her yolun mubah olup olmadığı sorusu ile sizi karşı karşıya bırakan rehber niteliğindeki bu kitap o dönemden itibaren ülkeyi yöneten tüm siyasetçilerin arşivine girmeyi başarmıştır.

Kitabın sadece gözü kapalı siyaseti her açıdan eleştirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira yazarın usta kalemi ile satırlara dökülen cümleler bu kitabın neden edebi bir eser olduğunu ortaya çıkarıyor. Üslubu ve olaylara farklı bakışı ile siyasetten uzak kalmak isteyenleri bile olayın içine çekmeyi başaran bir kitaptır.

Yazar:              Niccolo Mahiavelli

Kitap Adı:       Prens

Isbn:                9789750709074

Sayfa Sayısı:   154

Yayın Yılı:       2016

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*