Robinson Crusoe

Robinson Crusoe adlı kitap, Daniel Defoe tarafından 1719 yılında ilk basımı yapılmış olan ve bazı kesimler tarafından ilk İngilizce roman olarak nitelendirilen bir kitaptır. İngiltere’de yaşamakta olan Alman asıllı ailenin küçük çocuğu olan Robinson Crusoe babasının karşı çıkmalarına rağmen dünyayı gezme hayalleri kurmaktadır. Bu hayallerini gerçeğe çevirmek için yolculuğa çıkan Crusoe, 28 yılını bir adada geçirmektedir. Son üç yılını ise tamamen yalnız geçirmektedir.

25 Nisan 1719 yılında ilk kez yayımlanan Robinson Crusoe okuyucular tarafından yoğun bir ilgi görmüştü. 1 yıl bile dolmadan 4. baskısını yapan kitap ilerleyen dönemlerde geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenmeye başlamıştır. 19. asrın sonlarında Batı edebiyat dünyası kitabın çeşitli dillere çevrilmiş olan baskılarını yayımlamıştır.

robinson-crusoe

robinson-crusoe

Gerçek Hikayeler

Çocuklara özel olarak yayımlanan kısaltılmış versiyonları ve sadece resim içerikli olan versiyonları da daha sonraki yıllarda çıkartılmıştır. Kitabın daha sonra Robinson’un adadan çıktıktan sonra yaşadığı maceralarını anlatan bölümler de eklenmiştir. Fakat bu bölümlerde ırkları aşağılayıcı ve eleştirel yaklaşımlar olduğu için evrensel bir ilgi görememiştir.

Kitabın hikayesinin ise gerçek hayatta Isla Mas a Tierra adlı bir dada yalnız yaşayan Alexander Selkirk adlı bir İskoç’un hayatından esinlenerek yazıldığı söyleniyor.

Edebiyat sevenlerin ve dünya klasiklerini okumaktan hoşlanan herkesin Robinson Crusoe kitabını mutlaka okumasını ve arşivine eklemesini tavsiye ediyoruz.

Yazar: Daniel Defoe

Kitap Adı: Robinson Crusoe

ISBN: 9799944353068

Sayfa Sayısı: 232

Yayın Yılı: 2012

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*